Alle niet-residentiele overheidsgebouwen groter dan 50m² dienen ondertussen voorzien te zijn van een EPC niet-residentieel (EPC NR). Het EPC NR bestaat uit 2 onderdelen die elkaar aanvullen:
- het energielabel geeft het aandeel zelf geproduceerde en verbruikte hernieuwbare energie ten opzichte van het totale energieverbruik van de gebouweenheid weer op een schaal van F tot A. Een label X betekent dat het aandeel hernieuwbare energie onbepaald is.
- de energiescore geeft een objectieve indicatie van de energieprestatie van de gebouweenheid en zijn installaties voor verwarming, koeling, sanitair warm water, verlichting, bevochtiging en ventilatie.
- Tegen 2028 dienen alle overheidsgebouwen (exclusief GO-scholen) en tegen 2030 alle niet-residentiele gebouwen (inclusief GO-scholen) over een energielabel E te beschikken. Dat wil zeggen dat minstens 5% van de verbruikte energie zelfopgewekte hernieuwbare energie betreft.
Vele van deze gebouwen hebben in het huidige EPC NR een label X gekregen. Hiervoor zijn verschillende mogelijke verklaringen. Of het gebouw heeft geen eigen geproduceerde hernieuwbare energie, of er is wel hernieuwbare energie aanwezig maar door het ontbreken van de correcte meters of meterstanden kan het label niet correct berekend worden. Gezien er verbruiken van een heel jaar dienen gebruikt te worden voor de bepaling van het energielabel, dienen voor de gebouwen met energielabel X aanpassingen te gebeuren vóór eind 2026 om nog tijdig een nieuw EPC NR opgemaakt te krijgen.
Om in orde te zijn met de wetgeving dienen alle overheidsgebouwen met een energielabel F, G of X tegen begin 2028 over een nieuw EPC NR te beschikken met minimum een energielabel E. Ook na 2028 is er een toekomstpad opgemaakt met steeds hogere eisen met als uiteindelijk doel om voor alle gebouwen een energielabel A te bekomen tegen 2050.
Graag ondersteuning om het beoogde energielabel E te behalen tegen 2028? Vraag advies aan onze medewerkers.